Środowisko a koronawirus, błękitne niebo

• Czy zauważyliście jakie mamy piękne błękitne niebo? Smog w wielu krajach bardzo się zmniejszył. Natura odetchnęła. Czyli to jednak nie krowy są winne zmianom klimatycznym? 😁

"Oprócz tragicznych skutków dla życia ludzkiego, epidemia koronawirusa może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. - Gdy epidemia się skończy, warto pomyśleć, jak pogodzić globalną turystykę z ochroną przyrody. Są granice tego, ile może wytrzymać ekosystem - mówi Katarzyna Karpa-Świderek z WWF.

Nieczynne lotniska, zmniejszenie ruchu drogowego oraz zamknięcie ogromnej liczby lokali gastronomicznych i użytkowych - wszystko to uderza w gospodarkę i powoduje dramatyczną sytuację wielu branż. Jednak ograniczenie niszczycielskiej działalności ludzi to jednocześnie lekarstwo dla natury. W dobie pandemii z każdym dniem odnotowuje się zmniejszenie emisji CO2 na świecie.

Pierwsze zmiany mogliśmy zaobserwować w Chinach. To właśnie w Wuhan, mieście stanowiącym epicentrum koronawirusa, wprowadzono pierwszą przymusową i wyjątkowo surową kwarantannę. Ponad 11 milionów obywateli zostało zmuszonych do pozostania w domach. Na efekty kwarantanny nie trzeba było długo czekać.

Czyste powietrze, ale nie w Polsce
    Jak podaje serwis "BBC", już na początku marca NASA opublikowała zdjęcia przedstawiające znaczną poprawę jakości powietrza. Materiały udostępnione przez agencję pokazują ilość zanieczyszczeń w Chinach na początku kwarantanny oraz po dwóch miesiącach od jej wprowadzenia.

• W chińskich miastach zamrożenie aktywności gospodarczej sprawiło, że znowu widać było niebo i to nie zasnute smogiem, a poziomy emisji CO2 w lutym spadły o jedną czwartą, czyli o 200 milionów ton. To mniej więcej połowa rocznej emisji gazów cieplarnianych Polski – mówi w rozmowie z WP Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa organizacji WWF.

Podobne zmiany zaobserwowano również w wielu europejskich miastach, np. Londynie, Rzymie, Mediolanie czy Paryżu. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) odnotowała wyraźny spadek emisji dwutlenku azotu, szkodliwego gazu emitowanego przez elektrownie, samochody i fabryki. Błękitne niebo widać nawet w Delhi, stolicy Indii, którą na co dzień spowija gęsty smog."

Całość na:
    https://www.google.com/amp/s/turystyka.wp.pl/koronawirus-ziemia-odetchnela-sa-granice-tego-ile-moze-wytrzymac-ekosystem-6493132662822529a%3Famp=1

• Też to zauważyłam i doszłam do wniosku, widząc takie niebo, że już zapomniałam, że wgl może być tak błękitne. Pod tym względem to jest coś pięknego...

• @shadow zgadzam się! 💙

• @Natalia chcieli ograniczyc spożycie mięsa bo krówki powietrze zanieczyszczają... ooops.. wyszło co tak na prawdę zanieczyszcza powietrze. A oni szacowali że ograniczenie mięsa wpłynie na to że emisja się zmniejszy o ile? 3% a tu zobaczcie zmniejszyli o 25% xD kretyni

• Niebo bez chemicznych maziajów. Dzieci mogą zobaczyć, jak wyglądają normalne chmury, a reszta może sobie przypomnieć, jak wyglądało niebo za czasów, kiedy węgiel był na porządku dziennym w przeciwieństwie do wojskowych samolotów na niebie.

• @Natalia Ale za to mamy wysyp jednorazówek (rękawiczki, maseczki) i to już bynajmniej nie wpływa korzystnie na środowisko 😞

• @Aurea plastik można poddać recyklingowi, a powietrza już nie. Jak dla mnie pod względem przyrodniczym ten stan mógłby trwać wiecznie. Teraz dopiero widać, także po tym jak zachowują się zwierzęta na całym świecie, co człowiek zrobił ze środowiskiem. Niestety na to zwraca uwagę garstka ludzi, może tych którzy widzą więcej niż ekran TV.

• Patroni

A wiecie ze mi sie wydaje ze słonce sie zrobilo jakies mocniejsze. Mam taka karnacje ze raczej sie nie opalam nawet w lecie, a tu dwa dni bylam w pełnym słonku po kilka godzin i mam twarz ze dwa tony ciemniejsza od reszty. Przeciez to jest poczatek kwietni. What's going on?

• @Cynamon
    może zmieniłaś dietę

• @Cynamon Przez lata w Stanach milczano na temat chemicznych smug, a kiedy temat pękł , podano wersję, że ok, to się dzieje i ma nazwę geoinżynieria... Utrzymują, że chodzi o odbijanie promieni UV 🙂 i faktycznie słońce przy takich smugach jest jak za mgłą. Kiedy mieszkałam w Holandii, prawie wogóle słońca nie widziałam na oczy, było jak żarówka zawieszona w wacie. W pyle, który osiada po takich opryskach znajduje się również aluminium...

• Patroni

@Anna Wiem o czym mówisz bo kilka lat temu jak byłam na studiach w innej czesci pl to ludzie mowili o zapryskanym niebie, a ja nie wiedzialam o co chodzi kompletnie. U mnie te smugi sie mega nasilily jakies 3 moze 2 lata temu. i to juz nie były smugi tylko cale mleczne niebo.
    @Nina nic nie zmienilam, a twarz mam opalona jak pod koniec wakacji i to po 2 dniach. Ani diety nie zmienialam, ani kosmetykow. Ewidentnie te chemitralisy odbijaly sporo promieniowania.

EDIT: Moje zdziwienie jest takie bo mam taka karnacje ktora sie nie za dobrze opala xD jak juz stopniowo i powoli

• Patroni

No tak, jest super. Można patrzeć w gwiazdy. Tylko obawiam się, że za chwilę wszystko wróci ze zdwojoną siłą bo trzeba będzie rozruszać gospodarki. Wtedy wróci konsumpcja, samoloty i cała reszta.
    Przyroda zawsze wróci. Było kilka przypadków, nawet w Polsce, kiedy wystarczyło przestać zanieczyszczać rzeki i już po dwóch latach pojawiły się ryby, które wg naukowców nigdy miały tam nie wrócić.

Log in to reply

Użytkownicy Online

Kategorie

• Forumowo

Sprawy dotyczące forum, propozycje, skargi i zażalenia

• OFFTOPIC

Czyli wszystko co nie pasuje do innych kategorii