Sytuacja za granicą: SZWECJA

• 30.03.2020

• Potwierdza to mój znajomy rodowity szwed, on zdziwiony jest w ogóle tym co się w Europie dzieje 🙂

• ciekawa opinia Jimmy'ego z opozycji

mozna wlaczyc automatyczne tlumaczenie (zupelnie przyzwoite), jesli ktos nie gada po szwedzku 🙂

• Kilka razy juz to gdzies wklejalam, wiec wkleje i tu jesli chodzi o Szwecje, dosc dobre wyjasnienie dlaczego to panstwo ma takie, a nie inne nastawienie

• Niedawno wielu tutaj chwaliło Rosję jak sobie dobrze radzą -dziś ich głosy umilkły,
    Dziś podniecającą się Szwecją, Więc może zamiast emocji i niewiele wartych opinii, porównajmy początki epidemii w Szwecji i kraju najbardziej dotkniętym czyli Włochy. (chyba fair? ) :
    Szwecja: pierwsza śmierć 10MAR2020 - po 19dniach 4028/146 zgonów, Populacja 10mln
    Włochy: pierwsza śmierć 21FEB2020 - po 19dniach 10150/631 zgonów, Populacja 60mln
    Żeby porównać to trzeba znormalizować, wiec zróbmy to dla 1mln mieszkańców dla tego początkowego okresu.
    Szwecja 403ooby/15 zgonów na 1mln
    Włochy 167osoby/7 zgonów na 1mln
    I co? Juz nie jest tak różowo. Czy w Szwecji sytuacja jest lepsza czy gorsza niż we Włoszech? Na razie mają początek, ale liczby wskazują że nie będzie lekko. Co prawda jest to za krótki okres żeby wyciągać wnioski. Sam jestem niezmiernie ciekaw jak to tam pójdzie i mam nadzieję że nie zmienią zdania w spawie lock down. Warto by było zobaczyć skutki innego podejścia. UK wymiękło bardzo szybko.

Dodajmy do tego inne czynniki:
    Który kraj ma większe szans na rozprzestrzeniania wirusa i większą śmiertelność?
    Szwecja - młodsze społeczeństwo - Włochy starsze
    Wakacje - gdzie jeżdżą ludzie i Chińczycy? - Włochy
    Życie społeczne - Szwecja - zimni Skandynawowie, Włochy- rodzinny klimat, przytulanie i całowania na każdym rodzinnym spotkaniu.
    3:0 dla Szwecji - powinna być lepsza , na razie nie jest.

• @GregMP no ale greg, ja dalej nie rozumiem tego co piszesz, albo czemu to piszesz.
    15 zgonów na 1mln, jest to powód aby zamykać gospodarkę ?

Nie no serio, ale jak ludzie będą głodni, bez pieniędzy na jedzenie czy lekarstwa, nic ich nie obchodzić będzie życie osób na których teraz tak się mocno skupiają media czy władze.

Defacto problem jest odkładany, tylko później będzie ubrany w inne szaty.
    Szczerze mówiąc, jestem przeciwny zawaleniu gospodarek, bo są starsi - całkiem serio to mówię. Skoro tylko oni umierają, to niech się sami chronią to nie mój zakichany problem, ja jako zdrowy młody facet mam inne problemy na głowie obecnie. Nie interesuje mnie jakiś stary dziad, on chroni swój tyłek, ja swój.
    I wcale nie jestem jakiś straszny, okropny czy wypranym z emocji człowiekiem. Tak to wygląda, w świecie zwierząt to no brainer, my robimy pozory od czasu do czasu.

• Fakt, 15osob/mln/19dni to nic wielkiego. Średnio dziennie można przyjąć umiera ok 30osób/mln (dotychczas) . Chciałem tylko pokazać że Szwecja może wcale nie radzić sobie lepiej. Osobiście jestem bardzo ciekaw który kraj wyjdzie najlepiej na swoim podejściu. Ja uważam że Szwecja przegra tzn straty będą większe niż w innych krajach. Ale z drugiej strony, może im o to chodzi. Ich staruszkowie to najsamotniejsi ludzie na świecie - więc może chcą się pozbyć "balastu".

• Szwecja nie zamknela sie w obliczu koronawirusa. „W odróżnieniu od wielu innych państw, w Szwecji to nie politycy decydują o postępowaniu wobec epidemii, lecz eksperci” - https://oko.press/szwecja-nie-zamknela-sie-w-obliczu-koronawirusa/?fbclid=IwAR1v1A1VwkkIgHZYwGV6mywtQlHR2vYjFkmPXWAjyDC3jmQimuw0RHhRIsU

• Patroni

@GregMP napisał w Sytuacja za granicą: SZWECJA:

Fakt, 15osob/mln/19dni to nic wielkiego. Średnio dziennie można przyjąć umiera ok 30osób/mln (dotychczas) . Chciałem tylko pokazać że Szwecja może wcale nie radzić sobie lepiej. Osobiście jestem bardzo ciekaw który kraj wyjdzie najlepiej na swoim podejściu. Ja uważam że Szwecja przegra tzn straty będą większe niż w innych krajach. Ale z drugiej strony, może im o to chodzi. Ich staruszkowie to najsamotniejsi ludzie na świecie - więc może chcą się pozbyć "balastu".

No ale czemu JESZCZE się nie rozwinął na dobre ten swirus i nie zabija masowo? Jakie masz na to wytłumaczenie? Inkubacja kilka dni no to już powinno być widać trupa gęsto.

Japonia. Białoruś? Rosja? Czemu tam tez nie ma paniki i jakoś trupów nie bardzo?

• Teoretyzuję: Rosja Białoruś - nie zdziwiłabym się gdybyśmy nigdy nie ujrzeli rzeczywistych danych.
    Japonia- tam większość nosi maski, niezależnie od koronawirusa. Krążą plotki też, że zaniżali statystyki by nie odwoływać igrzysk.
    Włochy kontra Szwecja - całkiem inne kraje. Włosi żyją w rodzinach wielopokoleniowych, w Szwecji ktoś wyżej napisał, że ich staruszkowie są samotni. Może to jest jedna z przyczyn powolniejszego zbierania żniwa przez wirusa w ich kraju.

• @Kajsa Dokładnie. W Szwecji na stanowiska rządowe i w instytucjach powoływani są eksperci, a nie koledzy z partii. Mam nadzieję że taki szumowski z którego robią bohatera odpowie za swoje działania. Nie wspominając morawieckiego dudę i innych. Mam nadzieję że ludzie też przejrzą na oczy w sprawie lekarzy z których też robią bohaterów a to są zwykłe konowały. Mały procent lekarzy jest faktycznie lekarzami z powołania. Dzięki decyzjom wyżej wymienionych, szpitale świecą pustkami I nie są przyjmowani ludzie z różnymi często groźniejszymi dolegliwościami niż świrus. Słyszałem że ludzie nawet sami zaczęli wyrywać sobie zęby,bo ciężko się dostać do dentysty. Ten kto spędził trochę czasu w szpitalu i miał do czynienia z lekarzami NFZ to wie jak to wygląda, a jak powinno wyglądać. Jedynie część pielęgniarek (bo też nie wszystkie) są bohaterkami, nie tylko w czasie świrusa ,ale i na co dzień.

• @Palma napisał

"No ale czemu JESZCZE się nie rozwinął na dobre ten swirus i nie zabija masowo? Jakie masz na to wytłumaczenie? Inkubacja kilka dni no to już powinno być widać trupa gęsto."

Otoz to... np. ja mieszkam w Sztokholmie co 2 dzien jestem w sklepie , a ludzie bez rekawiczek, chodze po ulicach, spotykam sie ze znajomymi, chodze na spacery z psem po lesie bo mam blisko, a tam tez ludzie z psami ,normalnie widuje sie z sasiadami i gadamy nie zachowujac odleglosci, ludzie bez maseczek, Wiadomo sa tu rozne narodowosci np. Somalia, Irak, Iran, Syria, Turcja i wiele innych... ci ludzie tymbardziej nie przestrzegaja jakis zasad odleglosci czy ochrony, oni nadal spotykaja sie w duzych skupiskach w domach, albo robia sobie grilla kiedy jest cieplej, urzadzaja imprezki w swoim gronie, obsciskuja sie, caluja itd... nie wiem jak sie to skonczy, ale jak na teraz to w takich warunkach powinien byc tu juz pomor.

• Czyli w Szwecji na korone umiera więcej osób w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców niż we Włoszech..? Ale to gdzie są hale przepełnione trumnami, gdzie ciężarówki, gdzie dramatyczne wyznania szwedzkich lekarzy że muszą selekcjonować pacjentów? Ma ktoś jakieś doniesienia?

• @szu Jutro maja byc przywozeni pierwsi pacjenci do szpitala polowego, ktory powstal na terenie obiektu targowego Stockholmsmässan Älvsjö. Chca w ten sposob odizolowac ludzi z podejrzeniem wirusa od innych pacjentow. Ma byc tam 600 lozek, ale miejsca na ewentualnie 800. Moj maz tam pracuje, jesli bede miala jakies swieze info akurat z tamtego miejsca to dam znac.

• @ycuina zgadzam się, Rosja i Białoruś nie są to zbyt wiarygodne, podobnie jak Chiny

• @kryyka za to Włochy są wiarygodne ze swoimi liczbami zgonów 😄

• @GregMP hmmm to że u nich nie jest lepiej tylko 'tak samo żle' jak gdzie indziej niczego nie udowadnia;) ........ przy tak duzo mniejszych restrykcjach powino być duzo duzo gorzej wiecej mocniej, to by moze cos udowodniło;)..... a nawet jak sie szybciej pochorują - efekt bedzie do podsumowania dopiero na koniec; widze dwie opcje; 1. nawet jeśli teraz bedzie wiecej zachorowań to możliwe że za to szybciej przechoroja w i w dłuższym rozrachunku, razem ofiar bedzie to samo co u innych 2. albo faktczynie wiecej sie pochojue i umrze względem tych z kwarantanną...... wszytko sie z czasem samo zweryfikuje;)

• Patroni

Dokładnie. Wszystkim którzy szukają wymówek dla Szwecji i innych krajów polecam spojrzeć trzeźwo na sytuacje:

Sugestia ze wajrus się rozprzestrzenia dramatycznie szybko i że żadna służba zdrowia temu nie da rady bo śmiertelność 4%

Lockdown i straszenie że zabijesz babcie jak wyjdziesz z domu #zostańwdomu

Szwecja staje się grupa kontrolna tego powalonego eksperymentu społecznego. Jeśli areszt domowy ma faktycznie działać to w Szwecji powinnismy widzieć pogrom i już dawno 4% śmiertelność.

Tymczasem Szwecja się bawi i zapewne umiera ze śmiechu co najwyżej obserwując debilizm innych narodów.

Użytkownicy Online

Kategorie

• Forumowo

Sprawy dotyczące forum, propozycje, skargi i zażalenia

• OFFTOPIC

Czyli wszystko co nie pasuje do innych kategorii