Wysokie spożycie kalorii podczas śniadania w porównaniu z kolacją w różny sposób wpływa na utratę wagi kobiet z nadwagą


 • CEL: W niewielu badaniach zbadano związek między porą przyjmowania składników odżywczych a zespołem metabolicznym. Naszym celem było porównanie diety odchudzającej z wysokokalorycznym spożyciem podczas śniadania z taką samą dietą izokaloryczną z wysokokalorycznym spożyciem podczas kolacji.

  PROJEKT I METODY: Kobiety z nadwagą i otyłością (BMI 32,4 ± 1,8 kg/m(2)) z zespołem metabolicznym losowo podzielono na dwie izokaloryczne (~1400kcal) grupy odchudzające, grupa śniadaniowa (BF) (śniadanie 700kcal, obiad 500kcal, kolacja 200kcal) lub grupa kolacjowa (D) (śniadanie 200kcal, obiad 500kcal, kolacja 700kcal) przez 12 tygodni.

  WYNIKI: Grupa BF wykazała większą utratę wagi (2,5x vs D) i zmniejszenie obwodu talii (2x vs D). Chociaż stężenie glukozy na czczo, insuliny i greliny było zmniejszone w obu grupach, stężenie glukozy na czczo, insuliny i HOMA-IR znacznie spadło w większym stopniu w grupie BF. Średnie poziomy trójglicerydów spadły o 33,6% w grupie BF, ale wzrosły o 14,6% w grupie D. Doustny test tolerancji glukozy doprowadził do większego spadku glukozy i insuliny (2x vs D) w grupie BF. W odpowiedzi na terapię ogólne dzienne wyniki glukozy, insuliny, greliny i średniego głodu były znacznie niższe, podczas gdy średnie wyniki sytości były znacznie wyższe w grupie BF.

  WNIOSKI: Wysokokaloryczne śniadanie ze zmniejszonym spożyciem podczas kolacji jest korzystne i może być przydatną alternatywą w leczeniu otyłości i zespołu metabolicznego.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23512957

Użytkownicy Online

Kategorie

 • Forumowo

  Sprawy dotyczące forum, propozycje, skargi i zażalenia

 • OFFTOPIC

  Czyli wszystko co nie pasuje do innych kategorii