Koronawirus – prosty sposób • Jak to w życiu często bywa na trudne problemy zwykle wystarczą bardzo proste rozwiązania.. tylko najpierw ktoś musi je znaleźć. I podobnie jest również w przypadku koronawirusa (SARS-CoV-2).
  W listopadzie 2019 światło dzienne ujrzała bardzo ciekawa publikacja naukowa traktująca o tym jak przy pomocy diety można przeciwdziałać zarażeniu się popularnym wirusem grypy [1]. I tak w publikacji tej możemy przeczytać:

  Dieta ketogeniczna aktywuje ochronne odpowiedzi komórek T γδ przeciwko infekcji wirusem grypy.

  Zachorowalność i śmiertelność związana z infekcją wirusem grypy A (IAV) jest kluczowym problemem globalnej opieki zdrowotnej, wymagającym identyfikacji nowych terapii zdolnych do zmniejszenia nasilenia infekcji IAV. W tym badaniu wykazujemy, że spożywanie niskowęglowodanowej, wysokotłuszczowej diety ketogennej (KD) chroni myszy przed śmiertelną infekcją i chorobą IAV. Karmienie KD spowodowało ekspansję komórek T γδ w płucach, co poprawiło funkcje barierowe, zwiększając w ten sposób oporność przeciwwirusową. Ekspansja tych ochronnych limfocytów T γδ wymagała metabolicznego dostosowania do diety ketogennej, ponieważ ani karmienie myszy wysokotłuszczową, wysokowęglowodanową dietą, ani dostarczanie chemicznego podłoża ketonowego (egzogenne ketony), który omija ketogenezę wątroby nie chronioną przed infekcją. Dlatego integracja immunologiczno-metaboliczna za pośrednictwem KD stanowi realną drogę do zapobiegania lub łagodzenia skutków grypy.

  Zatem wiemy już, że infekcji wirusem grypy nie mamy się za bardzo co obawiać jeżeli żywimy się w odpowiedni sposób. ..a przynajmniej zmniejszamy szansę na zarażenie. Tylko co to ma wspólnego z koronawirusem?

  Gdy zajrzymy do szczegółów w/w publikacji (trzeba mieć dostęp) to dowiemy się, że do zarażenia myszy użyto wirusa A/PR/8/34 (czyli potocznej odmiany H1N1). Jeżeli zatem dieta ketogeniczna pomogła w ochronie przed dokładnie takim wirusem.. a wiemy, że jest on i podobny w wymiarach, kształcie i w ilości białek z których się składa a nawet ma krótszy (ponad 2x) kod od koronawirusa [2][3].. to myślę, że można śmiało wnioskować, iż w przypadku koronawirusa skuteczność przeciwdziałania zarażeniu będzie na podobnym poziomie. Zwłaszcza, że oba roznoszą się w podobny sposób a koronawirus jest nieco większy wiec teoretycznie powinien mieć jeszcze trudniej przedostać się do organizmu. Dodatkowo dieta ketogeniczna zmniejsza stany zapalne poprzez oddziaływanie na imflamasom NLRP3 i interleukinę-1β (IL-1β) [4].
  Podczas doświadczeń przeprowadzonych w w/w publikacji jedna grupa była żywiona dietą ketogeniczną zaś druga grupa ‘zwykłą dietą’ (pozostałych nie ma po co tu omawiać). Następnie zainfekowano wziewnie wszystkie myszy. Po 4 dniach wszystkie myszy z grupy żywiącej się ‘normalnie’ były martwe. W grupie żywiącej się ketogenicznie zarażeniu i zgonowi uległa jedynie połowa myszy.

  Tak więc jak chcesz się uchronić przed wirusem wiesz już co robić – dieta ketogeniczna – tylko koniecznie w formie tej prawidłowej ketozy – czyli carnivore [5]. Na roślinnej ketozie możesz się co najwyżej spodziewać efektów odwrotnych ponieważ tłuszcze roślinne szkodzą człowiekowi gdy są spożywane w nadmiarze [6].

  Zaznaczę żeby było jasne i klarowne, że nie jestem genetykiem ani nie mam żadnego wykształcenia w tej tematyce. Dane tutaj przedstawione są przeze mnie zebrane i omówione hobbystycznie. Jeżeli masz szerszą wiedzę i napisałem tutaj jakieś głupoty to mnie skoryguj.

  [1] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31732517
  [2] – https://en.wikipedia.org/wiki/Influenza_A_virus
  [3] – https://www.viprbrc.org/brc/home.spg?decorator=corona_ncov
  [4] – https://www.nature.com/articles/nm.3804
  [5] – https://www.healthline.com/nutrition/carnivore-diet
  [6] – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=80


Log in to reply
 

Użytkownicy Online

Kategorie

 • Forumowo

  Sprawy dotyczące forum, propozycje, skargi i zażalenia

 • OFFTOPIC

  Czyli wszystko co nie pasuje do innych kategorii