Ekonomia

• @FrankDux Dokładnie.

• Patroni

Coraz cześciej ten temat przebija się do szerszego grona osób - a i tak wielu nadal uznaje to za teorie spiskowe.
    Ponoć każdy kryzys jest projektowany aby ściągnąć dobra i pieniądze z rynku. Nieformalnie w języku bankowców i finansjery nazywa się to "strzyżeniem".
    Wyjaśnienia tego mechanizmu wiele razy były opisywane w różnych książkach i zawsze były to opisy projektowanych kryzysów czyli w skrócie zachęcać ludzi do kupowania , inwestowania i zadłużania się aby w odpowiednim czasie zakręcić kurek z pieniędzmi i kryzys gotowy.
    W wielu książkach są udokumentowane tego typu działania wraz z datami a nawet godzinami wprowadzanych poszczególnych decyzji a także kto to robił.

Korzystanie z kart i pieniądza elektronicznego jest cholernie łatwe i przyjemne (choćby zakupy internetowe albo wpłaty na patronate) ale osobiście zawsze byłem i nadal jestem bardzo przywiązany do gotówki. Dlatego dobrze widzę te wszystkie małe kroczki którymi zachęca się nas do tego aby nie używać pieniędzy papierowych i jak dla mnie to jest cholernie nie fair.
    Oczywiście na pierwszym miejscu przeważnie mówi się o kosztach papierowego pieniądza co dla mnie jest śmiesznym argumentem.

Przebiłem się przez tomiszcza takie jak Graber- Dług - pierwsze pięć tysięcy lat, Pobłocki - kapitalizm, historia krótkiego trwania czy ksiązki Thomasa Picketty ale opłaciło się ponieważ pokazują dokładnie jak bardzo obecny system jest chory a kapitalizm oparty na długu (i rządzącym nim ludziom z finansiery) i wzroście wykładniczym doprowadzić może tylko do katastrofy.

Zachęcam Was takzę do przeczytania:
    Dlaczego narody przegrywaja Daron Robinson James A. Acemoglu
    a także
    Bogactwo i nędza narodów David S. Landes
    Bardzo ładnie wyjasnione są historie jak narody układały się między sobą i jaki wpływ na to miały systemy finansowe i bankowe lobby, ale także i wiele wiele innych ciekawych zagadnień (także dotyczących Polski dlaczego od wieków jesteśmy biedni i dlaczego tak jest w porównaniu do reszty Europy pomimo tych samych zdarzeń historycznych).
    Jeśli chodzi o te ksiażki i ktoś z Was zdecydował by się je przeczytać to od razu mówię aby nie przejmować się opiniami na ich temat z netu.

Dodam jeszcze jeden element prawie że konspiracyjny (poruszany w innym wątku) a mianowicie waluty lokalnej.
    Myślę sobie, że przed rządami i bankami możę nas jeszcze uchronić waluta lokalna.
    Na świecie jest tego bardzo dużo tylko w Polsce się o tym nie mówi a może to być droga do uniezależnienia się od banków - przynajmniej częściowo.
    Szwajcaria ma kilka lokalnych walut, podobnie inne kraje Europy. Można tu przytoczyć wypowieć mera Bristolu (UK) gdzie miasto wypuściło Bristol Pound, mówił on, że z każdego wydanego funta w Tesco tylko 12 pensów zostaje w mieście a reszta jest wytransferowywana co oczywiście nie służy lokalnemu rynkowi i mieszkańcom. Nawoływał aby kupować w lokalnych sklepach i używać Bristol Pound.
    Odnośnie lokalnych walut dokładnie opowiada o tym Dariusz Borowiec, znajdziecie go na YT (pieniądz lokalny - dwie części).

Więc czy obecnie będziemy świadkami kolejnego strzyżenia?
    Wychodzi na to, że tak może być i jak zawsze ucierpią na tym nie tylko klasa średia ale i najbiedniejsi i najgorzej wykształceni.
    Sytuacja z koronawirusem pokazuje, że kiedy ludzie tak szaleńczo kupują to jak myślicie na ile tych pieniedzy im starczy? Reszta jest kupowana na kredyt, debet czyli zarobią na tym banki bo kredyt trzeba spłacać z odsedkami oczywiście.
    Podobno pojawiły się informnacje, że ludzie uważając, że są tacy zapobiegliwi kupują dodatkowe lodówki czy zamrażarki aby gromadzić zapasy. Ich zakup kto zasponsoruje? Banki oczywiście. Tak więc koło się zamyka i kasa wróci do systemu a ludziom zostaną na kontach procenty - ale do oddania.

• prezes BGK o wycofaniu gotówki od 09:25

Log in to reply

Użytkownicy Online

Kategorie

• Forumowo

Sprawy dotyczące forum, propozycje, skargi i zażalenia

• OFFTOPIC

Czyli wszystko co nie pasuje do innych kategorii