WYKRYTO AD BLOCK

Forum rezyduje na niezależnym serwerze, który opłacamy.
Jeśli chcesz nas wspierać - wystarczy, że wyłączysz AdBlocka i pozwolisz reklamom zarabiać.
Dziękujemy!

KoPropozycja - tematy za/przeciw, czyli przeciw ideologiom • Ave Ziomy!

  Wiecie co zawsze w dyskusjach mnie wkurza ? Jak jest temat jakiś większy szczególnie, jak np. szczepionki, diety - robi się problem bo, czy to w komentarzach na fejsie, czy nawet na forum, w 1 wątku ( temat/post ) każdy trzepie swoimi argumentami i nie ma nad tym kompletnie kontroli. Strona A wymienia 100 swóich argumentów ZA, strona B wymienia 100 argumentów przeciw, niektóre łączą się z przeciwnymi większość nie, jest tylko jeden wielki chaos.

  Kończy się to zwykle tym, że obie strony po wielu godzinach kończą dyskusję przekonane jeszcze bardziej o swojej racji. Nikt się niczego nowego nie dowiedział, tylko godziny zmarnowane ( albo ego nakarmione ).
  Łatwiej wejść na forum w dział: weganizm EPA/DHA w którym jest dyskusja konkretnie o tym, niż wyłapać 2-3 posty o epa/dha które są pomiędzy 1000 innych postów poruszających tematy zabijania zwierząt, rzekomej jurności vegan mali a kończąc na pysznym to-fu.

  Dlatego proponuję zacząć robić DODATKOWO tematy za/przeciw - nazwa argumentu np:

  [Za/Przeciw] Dieta Karniwora - Witamina C, potrzebna czy nie ?
  [Za/Przeciw] Szczepionka WZW B zaraz po urodzeniu, tak/nie

  Czy np. kilka od razu założyć dotyczących jednego tematu:

  [Za/Przeciw] KoronaVirus groźny czy nie
  [Za/Przeciw] KoronaVirus kto faktycznie ginie
  [Za/Przeciw] KoronaVirus czy to sposób na "legalną" eliminację opozycji Chińskiego rządu

  Możem dodać podkategorie pod różnymi innymi kategoriami, czyli np. dieta karniwora będzie mieć swój poddział ZA/PRZECIW, podobnie jak Paleo, Keto czy co tam chcemy.

  Co dzięki temu zyskamy ?
  Przede wszystkim umożliwi to nam dyskusję, rozmawiając na 1 temat można dojść do ciekawych wniosków niż omijać główny temat 1000 pobocznych.
  Będziemy mieć ładnie posegregowaną wiedzę.

  Dodatkowo post rozpoczynający temat po zakończonej dyskusji, czy nawet w jej trakcie można edytować i wypisywać w nim wnioski do których doszliśmy, co jest już jasne a co jeszcze wymaga dyskusji np.

  nazwa tematu: [Za/Przeciw] Szczepionka WZW B zaraz po urodzeniu, tak/nie

  dziecko nie może się zarazić kontaktami seksualnymi - OK
  dziecko nie będzie brać dożylnie narkotyków korzystając ze strzykawek innych narkomanów - OK
  dziecko może się zarazić wzw b w sposób XYZ - DO OMÓWIENIA

  w ten sposób.

  Dajcie znać co o tym sądzicie, jak wam się pomysł podoba można zacząć myślę od diety karniwora, bo dużo u nas ludzi tym zainteresowanych z tego co widzę.


 • Patroni

  @baku uważam powyższe za przeceniałbym pomysl!!!
  Proste, jasne tematy bez zbędnego pierdololo. Tego schematu się czymajmy!


 • Patroni

  „Zgadzam się z przedmówca
  Przejdźmy od słów do czynów” 🤣🤣🤣🤣 • @Palma A ja jestem na nie, w sensie przymusu.
  Po pierwsze nazwanie tematu za/przeciw, nie zmusi nikogo do precyzyjnego wypowiadania się w temacie w ten a nie inny sposób.
  Po drugie moderator może swobodnie wydzielać offtopowe wypowiedzi z tematu i tworzyć z nich nowy wątek w dowolnym dziale.
  Po trzecie lubię offtop, bo często w nim ciekawe informacje wypływają.
  Po czwarte idę o zakład że nikt forum nie traktuje jako bazy danych do wyszukiwania informacji. Znam ludzi i wola oni założyć nowy temat niż choćby sprawdzić szukajką czy coś się znajdzie. Potrafią z reguły korzystać z poradników i baz będących na wierzchu forum.
  Po piąte purytańskie fora nie rozrastają się, są jak zakony w klasztorach ze ślubowaniem milczenia. Elitarna grupka zapaleńców potrafiąca sprostać wyśrubowanym regułom. • Na forum glownie (bynajmniej ja) jestem zeby sie dowiedziec czegos nowego wiec mysle ze pomysl @baku jak najbardziej trafiony bo ulatwi i posegreguje to wypowiedzi. Jedyne co moge dodac to moznaby zrobic cos takiego ze jezeli np w tytule tematu jest "[Za/Przeciw]" to walimy argumentami za i przeciw tylko a jezeli np [Luzne Gatki] 😜 to gadamy na czilu i wplatamy o dupie Marynie miedzy argumenty 🙂 • Propozycja Damiana fajna, będzie miejsce i na dyskusję i na bajlandurę 🙂 • @damian123497 no luźne podejście do tematu właściwie nie potrzebuje dodatkowej informacji.

  Tematy za/przeciw to wystarczy oznaczyć specjalnie 🙂 • @wiegul napisał w Propozycja - tematy za/przeciw, czyli przeciw ideologiom:

  @Palma A ja jestem na nie, w sensie przymusu.

  Przemiany nie ma, gdzie ten przymus nie rozumiem 🙂

  Po pierwsze nazwanie tematu za/przeciw, nie zmusi nikogo do precyzyjnego wypowiadania się w temacie w ten a nie inny sposób.

  No nie ale od tego jest moderacja.

  Po drugie moderator może swobodnie wydzielać offtopowe wypowiedzi z tematu i tworzyć z nich nowy wątek w dowolnym dziale.
  Po trzecie lubię offtop, bo często w nim ciekawe informacje wypływają.

  No ale nie oznacza to że offtopow nie będzie. Inne tematy nie znikną. Zwyczajnie jakiś temat ugryzieniu i ciągniemy argumenty skupione na 1.

  No nie wiem, może to nie było zrozumiałe.
  Tematy za przeciw to dodatek, dyskusje o wszystkim i o niczym będą dalej. • @baku Powiem inaczej za dużo od początku jest tutaj kategoryzowania segregowania formalizowania. Na początku by było wystarczająco zrobić kilka działów, w stylu dieta, offtop, humor, nauka, sport. To tak dla przykładu, że za dużo tutaj dzielenia na drobne próby układania i dzielenia na podstawie tysięcy szczegółów. np dział youtubowo może zawierać treści z innych działów i już jest kolizja tematyczna.
  A takie dodawanie za\przeciw niczego nie zmieni.
  pozwolisz że się odwołam do tego co pisałeś sam:
  @baku napisał w KoPropozycja - tematy za/przeciw, czyli przeciw ideologiom:

  Dlatego proponuję zacząć robić DODATKOWO tematy za/przeciw - nazwa argumentu

  chcesz by ludzie odpowiadali w formie za i przeciw, ale chwilę wcześniej twierdzisz że przerzucają się argumentami:

  @baku napisał w KoPropozycja - tematy za/przeciw, czyli przeciw ideologiom:

  Strona A wymienia 100 swóich argumentów ZA, strona B wymienia 100 argumentów przeciw, niektóre łączą się z przeciwnymi większość nie, jest tylko jeden wielki chaos.

  Nie widzę zależności miedzy zmianą nazwy tematu a treścią wypowiedzi w temacie.

  Jeśli pojawiają się wypowiedzi nie związane z tematem, to są opcje moderatorskie i można je usuwać. jeśli pojawiają się treści warte na osobny temat, to się wypowiedzi wydziela do osobnego tematu.

  Tagowanie tytułów tematów jest sensowne w niektórych przypadkach. Np ktoś chce stworzyć poradnik, daje w tytule FAQ i tam się nie komentuje by nie zaśmiecać, lub wstawia tylko propozycje do kolejnych pkt, bez komentowania i rozmów. Ktoś chce się o coś zapytać o dietę da tag POMOC, i ludzie odpowiadają dając konkretne odpowiedzi z poradami.
  ALE za porządek w tematach odpowiadają moderatorzy, sama zmiana nazewnictwa nic nie zmieni. Każde stado potrzebuje pastucha i owczarka by pilnować porządku. Tagi mogą wskazywać tylko na formę dyskusji, moderowanie doprowadza do tego że się ludzie tego trzymają.
  Osobiście jestem zwolennikiem luźnych dyskusji, bo potrafią z nich różne rzeczy wynikać, ale jeśli temat będzie otagowany przez autora, to moderka powinna dążyć do pilnowania formy wypowiedzi. • @wiegul mam wrażenie że na siłę nie chcesz zrozumieć pomysłu, jak z tymi 100 argumentami. Jak masz gadkę o wzw b i nagle wchodzi w nią 100 argumentów ale już nie o wzw b to masz burdel.

  Dodatkowy temat aby rozłożyć taką witaminę C na czynniki pierwsze nie szkodzi przecież standardowej dyskusji. To dodatkowa inicjatywa aby mieć jakiś temat od a do z omówiony w 1 miejscu.

  Kategorie możesz złożyć zażalenie w odpowiednim dziale. Podobnie jak tagi.

  Nie chce mi już się tłumaczyć. • @baku dla tego mówię że od porządków we wątkach jest moderacja, tagi w temacie tylko sugerują jaki ma być porządek i styl rozmowy. • @wiegul no i dlatego widzę że dalej na siłę nie chcesz zrozumieć.

  Tematy typu za/przeciw mają być po to, aby omawiać konkretnie jeden temat, od A do Z, mówimy tylko np. o potrzebie witaminy C na diecie karniwora.
  Oczywiście tak można to nazwać po prostu witamina C dieta karniwora i moderować czy nie schodzi nic na bok. Tylko, że czemu właściwie nie zabronić zejść na bok, ten pomysł jest po to aby mieć w 1 miejscu jeden ścisły temat dobrze omówiony i tyle. Takie swoiste forumowe FAQ, czy zamiast artykułu na blogu skondensowane w jednym.
  I na litość boską...to nie żadna rewolucja, tylko coś dodatkowo zupełnie.

  Ale dzięki po twoich wypowiedziach nie mam ochoty tego rozruszać nawet.
  Kategorie źle bo za dużo, tagi po cholerę, teraz jakiś pomysł nie po co.
  Wszystko źle i do dupy w ogóle. • (a ja tu tylko ponowię swoją propozycję pisania offtopu np kolorem jasnoszarym - gdyby pojawiła się taka opcja ofc, tak jak to pamiętam z czasów beztroskiego pierdzielenia durnot na wizaz.pl - sprawdzało się to i wszyscy byli zadowoleni; koniec nawiasu) • Ogólnie to zamiast już tego [Za/Przeciw] możemy robić tematy mocno zawężone po prostu. Zwyczajnie no "Dieta karniwora witamina C".

  Chodzi mi o to, bo wiecie czasem są tematy, które rozchodzą się mocno wszerz.
  Jednak fajnie by móc wejść w temat, poczytać tylko o tym. • @baku Jasne, myślę że twoje uwagi są słuszne. Po prostu rzuciłam takoo, w razie gdyby część użytkowników bardzo upierała się przy większej swobodzie 🙂 • @baku za bardzo do siebie bierzesz to co piszę, ja się tylko dzielę wiedzą jaką zyskałem jako moderator i uczestnik sporego forum. jeśli jesteśmy na poziomie kameralnym tak jak teraz, kilkaset osób czy koło tysiąca osób, to w miarę łatwo o poziom, ale jak forum rozrośnie się do kilkudziesięciu tysięcy, to nad poziomem nie zapanujesz. zdziwiłbyś się jak ludzie są toporni na pouczenia, nawet wielotygodniowe bany nie zawsze pomagają w dyscyplinowaniu. Odnoszę wrażenie, że jesteś idealistą, dla tego warto byś pamiętał,, że ludzie nie są tacy jak ty, nie możesz oczekiwać że myślą i działają tak jak ty. To jest główny problem ludzi tworzących jakiekolwiek systemy. Czy to zasady na forum, czy podstawy jakiejś ideologii, nie mogą polegać na tym, że z założenia ludzie podchodzą z dobrą wolą. jak masz zasady które biorą pod uwagę złą wole innych ludzi, to będzie ci łatwiej działać.
  Przykład z Castoramy, ktoś założył w niej że jak da darmowe wiaderka to ludzie chętnie przyjdą kupić u nich i zapoznają się z nową siedzibą sklepu. No i zonk, bo przyszli Janusze biznesu i wynosili po kilkadziesiąt wiaderek, tyle ile unieśli. A jak można było zaradzić? choćby dawać po jednym za paragon. Założono dobrą wolę ludzi, że zadziałają według tego co sobie wymyślił jakiś życzliwy manadżer. Ale ludzie działają że tak powiem egoistycznie, nie należy oczekiwać dobrej woli, często trzeba ją wymuszać. • @wiegul napisał w KoPropozycja - tematy za/przeciw, czyli przeciw ideologiom:

  @baku za bardzo do siebie bierzesz to co piszę, ja się tylko dzielę wiedzą jaką zyskałem jako moderator i uczestnik sporego forum.

  No nie będę ukrywał, że za dużo uwag w jednym miejscu i się wkurzam, standard 😉

  jeśli jesteśmy na poziomie kameralnym tak jak teraz, kilkaset osób czy koło tysiąca osób, to w miarę łatwo o poziom, ale jak forum rozrośnie się do kilkudziesięciu tysięcy, to nad poziomem nie zapanujesz. zdziwiłbyś się jak ludzie są toporni na pouczenia, nawet wielotygodniowe bany nie zawsze pomagają w dyscyplinowaniu. Odnoszę wrażenie, że jesteś idealistą, dla tego warto byś pamiętał,, że ludzie nie są tacy jak ty, nie możesz oczekiwać że myślą i działają tak jak ty. To jest główny problem ludzi tworzących jakiekolwiek systemy. Czy to zasady na forum, czy podstawy jakiejś ideologii, nie mogą polegać na tym, że z założenia ludzie podchodzą z dobrą wolą. jak masz zasady które biorą pod uwagę złą wole innych ludzi, to będzie ci łatwiej działać.

  No to fakt, właściwie widać to było po awarii, kurde pisałem gdzie mogłem, że ciastka, że to że sramto, w pewnym momencie zdałem sobie sprawę no cholera muszę coś zrobić innego, żeby to działało bo to bez sens każdemu teraz to pisać, a pretensji też do nikogo nie miałem nawet, bo to moja wina, stąd potem wyszła ta zmiana designu, dzięki czemu pamięć cache nie była już brana pod uwagę.

  Przykład z Castoramy, ktoś założył w niej że jak da darmowe wiaderka to ludzie chętnie przyjdą kupić u nich i zapoznają się z nową siedzibą sklepu. No i zonk, bo przyszli Janusze biznesu i wynosili po kilkadziesiąt wiaderek, tyle ile unieśli. A jak można było zaradzić? choćby dawać po jednym za paragon. Założono dobrą wolę ludzi, że zadziałają według tego co sobie wymyślił jakiś życzliwy manadżer. Ale ludzie działają że tak powiem egoistycznie, nie należy oczekiwać dobrej woli, często trzeba ją wymuszać.

  No właściwie to jak sobie pomyślę, przyjdą ludzie nowi i nie będą kumać co i po co, co to za za/przeciw, tłumaczyć każdemu masakra. Z drugiej strony no fajne by mieć takie kumulacje wiedzy. Może jednak lepiej by robić bloga z tego potem, na zasadzie filtracji z naszych dyskusji.


Log in to reply
 

Chcesz być na biężąco?