Moje badania b12, żelazo

• Siemanko , postanowilem zbadac sobie poziom wit b12. Z tego co czytalem to nie mozliwe jest posiadanie jej ponad normy w organizmie, poniewaz wysikujemy jej nadmiar. Na keto/karni od roku zastanawia mnie fakt odnosnie zelaza i tutaj zalaczam obrazeczki. Pierwszy z listpoada zeszlego roku a dugi z poczateku lutego tego roku.stare 2.jpeg
    nowe.png .

Czytalem gdzies ze jezeli ktos ma dosyc wysoko poziom wit b12 to rownowazy to w jakis sposob ilosc zelaza w organizmie. Jezeli macie jakies info to bardzo wdzieczny bede , tenk ju:)

• Otóż to - nadmiar witamin z grupy B jest wydalany z moczem; B12 może być też gromadzona w wątrobie. Wg mnie, kiedy pływa jej tyle we krwi, może to wskazywać na problem metaboliczny co najmniej. Zabrzmię jak captain obvious, ale na twoim miejscu udałabym się do lekarza by to wyjaśnić (lekarz spojrzy na wyniki kontekstowo, a nie wybiórczo).

btw Ilość żelaza w osoczu nie ma takiej wartości diagnostycznej, jak ilość ferrytyny.

• @Nina tez myslalem zeby zbadac ferrytyne a nie tylko zelazo, dzieki za odpowiedz 🙂

• a co zrobiles, ze twoje zelazo poszlo tak w dol? ... ja w celu pozbycia sie nadmiaru zelaza planuje oddac krew, bo innego szybkiego sposobu nie znam, a mam bardzo podwyzszona ferytyne co nie jest dobre.

• @damian123497
    Spoczko. Mam nadzieję, że wszystko w porządku, a to czy inne rozchwianie wyników da się wyjaśnić normą - ewentualnie uregulować.

A tak z ciekawości (wścibska baba!):
    możesz powiedzieć, czy w swoim samopoczuciu zauważyłeś coś, co można by powiązać z którymś z tych wyników?

Noszę się od ponad roku ze zrobieniem wyników kontrolnych odnośnie nowej diety (a'la ketogeniczna) i odkładam. Nie mogę się zebrać. Wątek na forum zmotywował mnie bardziej niż rzeczy - zdaje się - oczywiste.

• @Kajsa Wlasnie tutaj pytanie czy ten pomiar zelaza moze byc miarodajny, przy pierwszym i drugim wyniku jadlem sporo czerwonego miesa wiec nie ma tutaj za bardzo czegos co mogloby to zmienic. Jedyne co znalazlem to poziom witaminy b12 moze na to wplynac. Powinienem zbadac ferrytyne i doczytac wiecej zeby miec lepszy obraz. Nie mialem problemow ze snem itp a spodziewalem sie wyzszych wynikow w drugim badaniu i tez bylem przygotowany na oddawanie krwi (do tego mam grupe 0 wiec duzo ludzi moze korzystac). Za jakis czas zbadam ferrytyne pewnie wrzuce zdjecie badan a jezeli ktos ma jeszcze jakies badania ktore warto zrobic to chetnie bym przyjal do wiadomosci:)

• @Nina Wścibska baba 😜 No co Ty, poprostu pytanie. Tutaj mysle ze moglbym rozpisac sie na conajmniej kilka stron a4 malym drukiem i powoli gdzies tam po filmikach @Palma a szczegolnie historiach ex-weganów, weganinów z głównych zmian jezeli chodzi o zdrowie to zaobserwowalem :
    -duzo lepszy sen, (kilka godzin w zupelnosci wystarczy a kilka razy zdarzalo sie ze spalem 2h, 1h i musialem byc prawie caly nastepny dzien na nogach. Oczywiscie pod koniec dnia odczuwalem zmeczenie ale jakby umysl sie nie meczyl. Robilem kiedys sesje zdjeciowa kolezance gdzie w 48h spalem okolo 6h razem. No i musze powiedziec ze chodzilismy caly dzien po miescie, kreatywne podejscie , checi i ogolne samopoczucie bylo jakbym byl wyspany. Dopiero jak wrocilem do domu i moglem odpoczac to poczulem wieksza chec na spanie :😴
    -tolerancja na zimno jakby mi sie zwiekszyla, tutaj to moze byc zasluga zimnych prysznicow takze biore to po uwage
    -checi do dzialania tez jakby wieksze , rano wstaje , nie ma marudzenia ociagania sie , moment takiego "zamulenia" porannego to doslownie 5 minut i jestem w pelni obudzony
    -checi do nauki i chloniecia wiedzy (nigdy nie czytalem ksiazek, w szkole "Nasza szkapa" to lektura gigant dla mnie byla , a teraz chlone jak gabka. Tez niewiem czy to mozna przypisywac ketonom i lepszym paliwem dla mojego braina ale tak jest. Az czasami ciezko zmeczyc glowe 🙂
    -mam duzo wieksza chec zeby sie spotykac ze znajomymi, rodzina, poznawac ludzi, dyskutowac itp. I tu znowu nie chce tego przypisywac tylko diecie bo ostatnie kilka miesiecy pracuje nad soba w kwestiach psychologicznych. Jedyne co tutaj moge dodac ze WYDAJE mi sie ze to ma wplyw bo jak zjem jakas wieksza ilosc wegli/cukru przez kilka dni to naprawde widac roznice w odbieraniu rzeczywistosci. Wiem jak absurdalnie moze to brzmiec.
    Pewnie gdybym dluzej pomyslal to bym wiecej tych powodow znalazl w glowie. Takie spostrzezenia ale jak mowie trzeba brac tutaj nadwyzke na to co mowie bo moze byc wiele czynnikow ktore wprowadzily takie zmniany 🙂

• Ja też mam zalecone badania od kilku miesięcy i słabo z mobilizacją.
    Może dlatego, że na wege miałam dość często robione i już nie chce mi się nawet
    myśleć o białych fartuchach i całej tej aferze.
    @damian123497 piękny i klasyczny zestaw zmian. Sen na pierwszym miejscu i się nie dziwię, bo u mnie to też było niebo a ziemia. Ciekawe, że piszesz o tym czytaniu, uczeniu się, bo nikt wcześniej o tym nie pisał. Czuję podobnie, ale nie wiązałam tego z jedzeniem jakoś, bo od zawsze bardzo dużo czytałam. Ale faktycznie teraz jest inna jakość, która mi na swój sposób przypomina odległe czasy sprzed wege, kiedy pożerałam wiedzę 🙂

• @Anna szczegolnie ciezko znalezc teraz jakies konkretne roznice w jedzeniu wegli bo od roku nie pamietam zeby sie jakos slabo czul czy cos. Zrobilbym eksperyment zeby jesc wegle znowu zalozmy przez 2 tygodnie ale na pierwszy plan stawiam sezonowanie stejkow, zobaczymy co po takim zarelku sie wyprawia 🦁

• @damian123497 taz mam grupe 0, wiec moja krew bedzie przydatna dla wielu, mam zamiar oddawac regularnie o ile bedzie to mozliwe, bo zrobie to pierwszy raz, a nie wiadomo czy z ta moja krew spelnia waunki krwiodastwa, w poniedzialek ide na wstepne badanie. Jak zbadasz ferrytyne to wstaw wynik, bo jestem ciekawa 🙂 no i czy ma to jakis zwiazek z B12...
    Moje wyniki zelazo, ferrytyna i B12 ze stycznia, moze cos z tego wykminisz 😄
    badania ferryt.png

• @damian123497 Też ostatnio chodziło za mną sezonowanie. Następny level 🙂 Później fermentacja i high meat, czyli wizje poobiednie 😏

• @Anna Co to znaczy sezonowanie?

• @raw_dev Nigdy tego nie robiłam, ale widziałam lodówy do sezonowania. Mięsko sobie odpoczywa, dojrzewa, traci na wadze, zyskuje na kruchości i staje się super miękkie. Chciałabym spróbować to zrobić.

• @Kajsa właśnie tutaj masz górną granicę i żelaza i ferrytyny, ciekawe jak to u mnie i ciekawi mnie co oznacza u Ciebie poziom B12 (znak mniejszości i 6000) . Jak mi pobierali teraz to nie chciała mi krew lecieć i zostań Siniec na 3 tygodnie na ręce także raczej to nie jest normalne, trzeba mocno doczytać temat ,,,🧠🧠

• @Anna raz tylko jadłem 5 dniowego stejka i się wcześniej zastanawiałem czy go jeść bo taki "przyschnięty" troche. No i po zjedzeniu taki dziwny stan jakby to opisać hmmm radości ciała 😁😁😁 to dowalime teraz xd

• @damian123497
    To mi wygląda na "większy niż 6000". Czyli tak jakby precyzyjniej mogli to określić jedynie do 6000 - a w tym przypadku jest to poziom tak duży, że mogli go wykazać jedynie w ten sposób.

• jestem w szoku z tym B12 >6000, musze to skonsultowac z lekarzem, bo te wyniki robilam sobie w "Diagnostyka" w Polsce, a mieszkam w Szwecji, wiec pojde do mojego lekarza i zapytam o co chodzi, zastanawiam sie tylko dlaczego nie oznaczyli mi tego poziomu jako super hiper H z wykrzyknikiem! :D... a moze zle napisali i tam powinno byc >600?

• @damian123497 Ferrytyne to ja mam duuuuzo przekroczona, jak poczytalam jakie szkody to moze narobic w organizmie to az mnie zszokowalo... zostane honorowym dawca krwi, przestane jesc tyle miecha czerwonego i mam nadzieje, ze poziom sie zmniejszy.

• @Kajsa Cytuje jakies portal abc zdrowie i jedno z pytan odnosnie takich samych wynikow.
    "Witam, Chciałabym zapytać o czym może świadczyć taki wynik powyęj 6000 pg/ml witaminy b12 w organizmie 85-letniej kobiety. ćzy to oznacza jakąś chorobę: "
    Odpowiedz:
    Lek. Magdalena Reszczyńska
    "Witam!
    Wynik może być skutkiem błędu w oznaczeniu lub przyjmowania suplementów wit.B12. Nie należy się jednak obawiać, gdyż nie powoduje to szkodliwych skutków dla zdrowia. Nie oznacza to choroby."

• @damian123497 Dzieki!!! Ufffff... sie uspokoilam 😄 , faktycznie moglo jednak az tak wyjsc, suplemantowalam B12 dosc mocno, bo myslalam, ze mi sie nie przyswaja pomimo jedzenia miesa, powodem byl kiepski stan psychiczny co tlumaczylam wlasnie niedoborem B12, no i sie zapedzilam, a tu nawet mozna wyjasnic, ze nie zaznaczyli " H ", jak widac taki poziom nie jest grozny 🙂

Log in to reply

Kategorie

• Forumowo

Sprawy dotyczące forum, propozycje, skargi i zażalenia

• OFFTOPIC

Czyli wszystko co nie pasuje do innych kategorii