O manipulacji w badaniach naukowych czyli o postach

• Badania naukowe zaczęłam czytać, jak zgłębiałam temat szczepień. Na początku bałam się jakiekolwiek ruszyć, bo to po angielsku i ja przecież nic z tego nie zrozumiem. W końcu się przemogłam i okazało się, że się da. Najprościej wrzucić w google tłumacza, ewentualnie jak się coś dziwnie przetłumaczy, sprawdzić w wersji oryginalnej.

Nie trzeba czytać całego badania i rozumieć dokładnie metodologii. Każdy logicznie myślący człowiek może przeanalizować sobie, co postanowiono zbadać i jak to zrobiono. Jaka była grupa kontrolna i jakie były wyniki. Jak długo obserwowano pacjentów i jakie wnioski wyciągnęli naukowcy.

Jakież było moje zdziwienie, kiedy się zorientowałam, że każde badanie, które przeczytałam kończy się wnioskami, że właściwie to niczego na 100% nie wiemy i właściwie po tym badaniu, to za dużo nowego się nie dowiedzieliśmy. Coś nam wyszło, ale nie wiadomo, czy można to odnieść generalnie itp. No nie mogłam uwierzyć. Szczególnie, jeśli chodzi o badania bezpieczeństwa szczepionek. To jest naprawdę jakaś parodia. Grupa kontrolna to pacjenci zaszczepieni inną szczepionką powodującą zwykle masę powikłań. Obserwacja trwa parę dni, no czasem miesiąc. Powikłania są wypisywane przerażające (choroby często w ogóle rzadko spotykane), a jak ktoś umrze w trakcie badania albo zachoruje na jakąś poważną chorobę, to piszą, że to nie ma związku z podaniem szczepionki i nie piszą, dlaczego tak uważają.

Zachęcam do czytania, oczy się otwierają.

Zachęcam również do czytania charakterystyk produktów leczniczych leków, które przepisze Wam lekarz. Tam jest bardzo szczegółowa informacja o wskazaniach, przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych, o czym często w zwykłej ulotce dołączonej do opakowania nie ma. Aby znaleźć sobie charakterystykę, trzeba wejść na stronę https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/?AspxAutoDetectCookieSupport=1 i wpisać nazwę preparatu. Jak preparatu nie ma , to znaczy, że nie został dopuszczony do obrotu w Polsce, co się niestety zdarza.

Log in to reply

Użytkownicy Online

Kategorie

• Forumowo

Sprawy dotyczące forum, propozycje, skargi i zażalenia

• OFFTOPIC

Czyli wszystko co nie pasuje do innych kategorii