WYKRYTO AD BLOCK

Forum rezyduje na niezależnym serwerze, który opłacamy.
Jeśli chcesz nas wspierać - wystarczy, że wyłączysz AdBlocka i pozwolisz reklamom zarabiać.
Dziękujemy!

Ratowanko jelitek przy IBS

• Czy na tej wspaniałej ziomalowej grupie jest ktoś cierpiący na " przefantastyczny " IBS znany w Polsce jako Zespół jelita drażliwego? Ja zmagam się z tą dolegliwością od kilku lat i mogę powiedzieć, że nie jest to u mnie zbyt mocno naprzykrzająca się dolegliwość, ale oprócz preparatów medycznych na IBS ( które bardzo mi pomogły choć podchodziłam do nich sceptycznie bo to " saplementy") chciałabym podratować się trochę dietą. Słyszałam dobre opinie o foodmap, ale jak widzę ile tam jest warzywek z którymi się " nie lubię " bo ląduje w niedługim czasie na kibelku, wzdęta niczym długoletni weganin po ich zjedzeniu to stwierdzam dziękuje, boje się spróbować. Z braku możliwości nie uzupełniam swojej diety o rosołki i inne dobre dla jelit zupki, bo nie mam serca zagracać kuchni współlokatorom na długi czas. Stąd moje pytanie moi "jelitowcy" - co jeść, żeby się najeść i podleczyć sterane antybiotykami i żyćkiem jelita? Myślałam o wykombinowaniu sobie surowego mleka z jakiegoś sympatycznego źródła ( bo na mleko ogólnie dobrze reaguje ), ale wiem, że takowe eksperymenty muszę wcielić w życie w warunkach posesyjnego relaksu bez stresorów.
    Ave Mania

• @Mania dla mnie rosół jest numerem jeden, jeśli chodzi o gojenie jelit i rozumiem twoje problemy techniczne, dlatego zainwestowałabym w pressure cooker (nie wiem, jak to się po polsku nazywa) - zajmuje tyle samo miejsca, co garnek, nie pachnie na całe pomieszczenie i rosół się robi w 3 godziny 💪

• @Ziomala to jest myśl tylko musiałabym poszperać w internetach coby jakiś dobry i nie za drogi znaleźć. 🙂

• Patroni

Z tego co ja wiem tylko karni i GAPS to leczo.

• Patroni

Z tego co ja wiem tylko karni i GAPS to leczo.

• IBS to takie worek, kiedy nie wiadomo, w którą stronę zdiagnozować dziury w jelitach.
    No właśnie, dziury to dziury. Można budować wokół całej sprawy nowe nazwy schorzeń, produkować teorie o glutenie i laktozie i producenci glifosatu śpią spokojnie.
    Jelita potrzebują kolagenu, czyli porcji galaretowatego rosołu, wywaru, ważne, żeby kości były bez glifosatu...

Jestem na GAPSie i szukam jakiegoś wolnowaru, żeby zmienić zapach powietrza w kuchni 🙂

• W moim przypadku jedzac karni zadnych objawow IBS ni ma. Probowalam low fodmap ale przy tym trzeba uwazac przeliczac testowac ile czego mozna w koncu mi sie juz nie chcialo wiec poszlam na latwizne i wyrzucilam z jadlospisu wszystkie warzywa i owoce. A co do surowego mleka to jak sie do niego dorwalam potrafilam kilka litrow dziennie wypic. Pomogl tez rosol, l-glutamina i kiszonki.

• @Paulinka
    Dieta Low Fodmap ma tyle wspólnego z leczeniem Sibo, co pokazywanie na dziurę w dachu i mówienie, że naprawiona, bo akurat nie pada.

Zresztą na wielu Lowfodmap po prostu nie działa.

A co gorsze mało kto wie, co to znaczy. Dane dostępne w polskim Internecie są zwykle fałszywe, nieaktualne. A brytyjskie strony ciągle zmieniają wytyczne, bo dopiero badają, gdzie te fodmapy siedzą i w jakich ilościach. A nawet jeśli zbadają, to się okazuje, że na polskim rynku te same produkty mają inną ilość fodmapów niż na brytyjskim.

• @Gatalmajtki Mówimy o IBS nie Sibo

• @Paulinka
    Racja, inne worki, z nieco innymi konsekwencjami, ale w przypadku LowFodmap to akurat jeden pies. Wczoraj gdzie indziej rozmawiałem o Sibo w kontekście Lowfodmap i mi się kontekst wczorajszy narzucił.

• @Gatalmajtki Jesli fodmap pogarsza sprawe to chyba jednym z elementów leczenia jest jego odstawienie 😉 Dane odnośnie fodmap sa rozne prawda, poniewaz ciezko jest powiedziec jednoznacznie czy cos jest high czy low. Np jeden banan bedzie powodował objawy ale pol juz nie. Banan cały ale zielony bedzie tolerowany a pol bardzo dojrzałego nie. Do tego kazdy ma inna tolerancje. Wiele źródeł nie podaje tych informacji stad te rozbieżności.

• @Paulinka
    Nie spotkałem się z tym, żeby komuś Lowfodmap szkodził (chyba, że na dłuższą metę, bo łatwo go zrobić niedoborowym). Ale często nie pomaga. A nie pomaga choćby z powodów, o których piszesz. A nawet jeśli doraźnie pomaga, to nie zmienia stanu jelit. Po prostu - stosujesz dietę: jest szansa, że będziesz się dobrze czuć. Nie stosujesz: jest jak było. Tymczasem jelita można leczyć i np. na miesiącu czy dwóch na rosołowym karni odstępstwa od diety nie okazują się aż takim problemem, czyli prawdopodobnie coś tam się leczy, goi, wzmacnia, poprawia.

W założeniach Fodmap ma polegać na obserwacji organizmu i dostosowaniu się do jego potrzeb. W praktyce ludzie oczekują listy produktów na zasadzie: dobre/złe. I już samo to sprawia, że mało kto jest w stanie przejść tę dietę zgodnie z założeniami (i skończyć po 6-8 tygodniach, jak ta dieta zakłada).

• Z tego co wiem od ludzi co się w miarę wyleczyli to różnie bywało zależnie od przypadku. Kłopoty z jelitami to tylko skutek a przyczyna jest gdzie indziej. Ale to Ci za barzdzo nie pomoże.
    Kwas masłowy bardzo łagodzi i uspokaja jelita, pokrywa je warstwą i pobudza odnowę tkanki nabłonkowej jelit, wzrost symbiotycznej mikroflory, przywraca prawidłowe czynności absorbcyjne jelit. Znajdziesz go w mleku (kefir własnej roboty), maśle, olej kokosowy, specyfiki z kozłka czy kaliny.
    Najczęśniej stosuje się maslan wapnia, magnezu, sodu jako suplementy. Nie zażywać kiedy się karmi dziecko bo przechodzi do mleka matki.
    PIcie nagietka który wybije różne patogeny ponieważ jest inhibitorem (interlełkin) IL-6, IL-8, TNF-a. Ale wiem, że byli i tacy co po nagietku w dwa dni zrezygnowali bo bardziej im szkodził. Wiec zależnie od przypadku. Trzeba próbować różnych rzeczy. Ja nagietka uwielbiam.
    Ludzie mówili mi, że przyczyną prawdopodobnie jest duze zaburzenie składu mikrobiomu jelitowego a za to prawdopodobnie odpowiedzialny jest jakiś patogen. Trzeba szukać
    Pozdrawiam

• @robertrobson Masło klarowane jest na początku bezpieczniejsze, ale słyszałam, ze nie zawiera CLA.
    I też nie wiem, czy kwas masłowy pozostaje tak samo wartościowy jak w maśle.

Fajnie, że przypominasz o maśle, bo można odpłynąć w smalce, łoje itd.
    Olej kokosowy nie wchodzi tak lekko jak reszta, przynajmniej dla mnie. Ale oprócz osłony, ma jeszcze wartości
    bakteriobójcze.

• Masło to ja uwielbiam. Robię z niego także kremy

• Ten nagietek to może być niezły pomysł. Jedno ze skuteczniejszych ziół na skaleczenia...
    @robertrobson można go dodawać do mieszanki innych ziół? (czystek, dziurawiec, melisa) czy będzie silniejszy solo?
    Pewnie 3x dziennie przyspieszyłoby sprawę...

• Nagietek można mieszać z innymi ziołami ale wtedy zaleznie od mieszanki jego działanie będzie inne i skierowane na inne problemy/narządy.
    Jak dodasz do niego dziurawiec to mieszanka będzie ukierunkowana na odtrucie i naprawę wątroby. Z melisą nie mieszałem ale nie powinno zaszkodzić. Natomiast co do czystka to mam mieszane uczucia i jego bym do takiej mieszanki nie dawał.
    Sam nagietek powinien być ok. Saponiny w nagietku działają antyzapalnie a polisacharydy pobudzają fagocytozę przez co fagocyty mogą lepiej pochłaniać antygeny.
    O nagietku wspomniałem dlatego, że niektórym trochę pomógł. On swoje zrobi, nawet jak nie na IBS to pomoże gdzie indziej.
    Nagietek jako napar, zaparzyć kubek i popijać przez cały dzień.

• @robertrobson Piękne dzięki. Czułam, że czystek mi jakoś miesza w tym wszystkim 🙂

• @Anna Kiedyś byłem zafascynowany czystkiem, nawet książkę o nim kupiłem (Czystek - śródziemnomorski cud natury) ale potem dowiadywałem się coraz wiecej rzeczy na ten temat i mi przeszło. Chodzi o to, że jest wiele gatunków czystka (kreteński, ladanowy, laurolistny, siwy).
    Badania z użyciem czystka były prowadzone na liniach komórek nowotworowych in vitro więc trudno to prznieść na żywe organizmy.
    Poza tym nigdy nie jestem pewny jaki czystek mi sprzedają więc to co mi w domu zostało to sporadycznie zaparzę i wypijam.

• @robertrobson CIekawe, co piszesz. Ale na boreliozę dalej jest zalecany. Wręcz do końca życia?

Zauważyłam, że jeden czystek potrafi uczynić mieszankę ziołową... jakoś ciężej strawną? Tzn. nagle można coś poczuć na żołądku.
    Inne zioła nie dają takiego efektu.

Log in to reply

Chcesz być na biężąco?