Mechanizmy psychologiczne jakie zadziałały przy pandemii


 • Patroni

  Może zanim naukowe mądre głowy powiedzą co tu się zdarzyło to sami to sprobojemy rozwikłać? Jakie mechanizmy zostały wykorzystane i czego jeszcze możemy się spodziewać.
  To tylko moje luźne rozkminki bo nie jestem pro w tym temacie takze dorzuccie cos od siebie 😉

  1.Społeczny dowód słuszności
  Społeczny dowód słuszności, zwany również „dowodem tłumu”, to jedna z fundamentalnych zasad rządzących ludzkim zachowaniem. Zasada ta głosi, że zachowanie człowieka pozostaje pod wielkim wpływem postępowania otaczających go ludzi, zwłaszcza tych, z którymi się silnie utożsamia.

  Zasadę tę zdefiniował i dokładnie opisał amerykański profesor psychologii Robert B. Cialdini, autor popularnej książki „Wywieranie wpływu na ludzi”, będącej owocem jego ponad 15-letnich badań, która stała się bestsellerem.
  Zasada ta zwraca uwagę na fakt, że punktem odniesienia dla zachowań człowieka stają się reakcje innych ludzi. Jednostka wykazuje tendencję do przyjmowania poglądów, zachowań i decyzji takich samych, jak reszta grupy społecznej - „Skoro inni tak robią, to i ja mogę”. Regułę społecznego dowodu słuszności wykorzystuje się bardzo często w reklamie i marketingu.
  Społeczny dowód słuszności odwołuje się do prawidłowości, że w sytuacji, w której człowiek nie wie, jaki pogląd jest słuszny, podejmuje decyzję na podstawie obserwacji innych. Człowiek zdezorientowany poszukuje w swoim otoczeniu osób, które zachowują się w sposób zdecydowany, bo pewność siebie świadczy o kompetencji tego kogoś, więc warto go naśladować.
  Uleganie presji grupy i prezentowanie zachowań przejawianych przez większość bardzo ściśle wiążą się ze zjawiskiem konformizmu.
  Człowiek dostosowuje swoje opinie, upodobania i zachowania do tych, które występują w grupie, zasadniczo z dwóch powodów. Po pierwsze, bo chce mieć trafny ogląd świata, a po drugie, bo pragnie być lubiany przez innych. Na tej podstawie psychologia społeczna wyodrębnia dwa główne rodzaje wpływu społecznego:
  *konformizm informacyjny
  konformizm normatywny (normatywny wpływ społeczny)
  Czynniki nasilające konformizm informacyjny to nie tylko niepewność jednostki i niejasność sytuacji, w jakiej człowiek się znalazł, ale także sytuacje kryzysowe i postrzeganie innych jako ekspertów. Wizerunek fachowca wiąże się ze statusem autorytetu. Chęć przypodobania się autorytetowi może prowadzić w skrajnych przypadkach do hiperuległości albo deindywiduacji. Deindywiduacja wiąże się z psychologią tłumu, poczuciem anonimowości i zanikiem tożsamości jednostkowej w grupie osób. Przejawia się m.in.: osłabieniem kontroli i tolerowaniem zachowań impulsywnych, zwiększoną wrażliwością na stymulację emocjonalną i stymulatory sytuacyjne, niemożnością monitorowania lub regulowania własnego zachowania, osłabieniem wrażliwości na społeczną akceptację własnych reakcji oraz zmniejszoną zdolnością racjonalnego planowania zachowań.

  2.Strach
  Strach rodzi się w mózgu – w ciele migdałowatym, które z kolei przekazuje impulsy do podwzgórza, na skutek czego organizm produkuje adrenalinę. Wytwarzamy więc więcej "hormonu strachu", napinamy mięśnie, a serce zaczyna szybciej bić. To naturalne przygotowanie organizmu do walki lub ucieczki przed zagrożeniem wykształciło się u człowieka (oraz niektórych zwierząt) na drodze ewolucji.

  Mechanizm uciekaj albo walcz. Tylko patrzcie jak mało osob zareagowało na zasadzie "walcz". Bardzo malutko.
  Chyba ze to ci ktorzy sie poprostu nie przestraszyli kowida.
  Nie wiem

  A dla rozluznienia to cała pandemia wyglada dla mnie tak;): everybody overreacted • @Cynamon Zmieniłabym tylko kolejność -

  1. najpierw indukcja strachu przed śmiercią,
  2. a potem wszyscy już się kontrolują, bo chcą przetrwać - bo w to wierzą, bądź bo przetrwanie uzależniają od dostosowania.
   Ten, kto się nie podporządkowuje, staje się wrogiem zagrażającym życiu, bo - patrz pkt 1.

 • Patroni

  @Cynamon Najpierw wdrożyli teorię Noama Chomsky’ego (manipulacja), potem zastosowali wobec funkcjonariuszy, szeregowych posłów, ministrów a także zwykłych obywateli, eksperyment Milgrama ( posłuszeństwo wobec autorytetów), teraz elektorat rządzącej większości jest poddawany eksperymentowi Trzeciej Fali (eksperyment socjologiczny, mający udowodnić, że nawet demokratyczne społeczeństwa nie są odporne na wpływy totalitaryzmu) Tak w skrócie rozumiem obecną sytuację. Co będzie dalej…? Możemy poszperać w historii, nie chcę szerzyć defetyzmu ale to wszystko musi się znów zawalić.

  „Za widnokręgu mgłą choć nie wiem gdzie dokładnie, już czeka nowy ląd, po walce tryumfu smak.
  Czy chybotliwa łódź wytrwa czy legnie na dnie, przeżyje tylko ten kto przed śmiercią skryje strach”


 • Patroni

  @ZdrowySmalec @Anna czy da sie to odkręcić? Czy to są te "nieodwracalne uszkodzenia" po wirusie o których trąbią w mediach.
  I nie dziwi was że tak mało osób albo w to nie uwierzyła albo postanowiła działać mimo strachu? • @Cynamon Jak zabierzesz ogórek, to wszystko da się odkręcić 😏
  Ale po coś on jest, prawda? • @Cynamon spójrz jak szybko ludzie o komunie i wojnie zapomnieli, to i o kowidzie zapomną. Na telegramie ludzie już się śmieją ,że za chwile Janusze będą dzieci: Kowid i Korona nazywać😂. • This post is deleted!


 • @ZdrowySmalec Dodajmy jeszcze dysonans poznawczy wywołany zalewem niesprawdzalnych informacji. • Jest ogromne napięcie spowodowane niezrozumiałymi zaleceniami rządzących. Złość na kolejne niedogodności.
  Białe kitle w mediach plują nienawiścią wręcz do osób, które masek nie noszą.
  Straszenie kwarantannami i finalnie nawet, zdawałoby się, myślący ludzie mają ludzi bez masek za zagrożenie.
  Ostatnio sama się o tym przekonałam.
  Kolega z pracy uznał mnie za zagrożenie i uznał, że nie będzie przebywać ze mną w jednym budynku po tym jak usłyszał, że byłam w stolicy w sobotę 10.10. • Jak media manipulują kaoronasciemą.Wypowiedz eksperta.


Log in to reply
 

Kategorie

 • Forumowo

  Sprawy dotyczące forum, propozycje, skargi i zażalenia

 • OFFTOPIC

  Czyli wszystko co nie pasuje do innych kategorii