WHO: 172 kraje w sojuszu na rzecz szczepień przeciw COVID


 • https://www.politykazdrowotna.com/63461,who-172-kraje-w-sojuszu-na-rzecz-szczepien-przeciw-covid

  Już 172 krajów współpracuje z ośrodkiem COVAX, którego celem jest zapewnienie równego dostępu do szczepionek COVID-19 - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

  COVAX jest współprowadzony przez sojusz szczepionek GAVI, WHO i Koalicję CEPI. Celem współpracy jest zagwarantowanie równego dostępu do szczepionek COVID-19 na całym świecie, po ich opracowaniu i dopuszczeniu do obrotu.

  Obecnie program skupia się wokół 9 potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19. Według planów COVAX ma zabezpieczyć dostawę 2 miliardów dawek szczepionek do krajów, które przystąpią do programu.

  • COVAX ma kluczowe znaczenie dla zakończenia pandemii COVID-19 i nie tylko podzieli ryzyko krajów opracowujących i kupujących szczepionki, ale także zapewni utrzymanie cen „na jak najniższym poziomie” - zapewnił podczas konferencji w Genewie, dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  -Nacjonalizm szczepionkowy tylko pomaga wirusowi - powiedział, jednocześnie podkreślając, że "sukces programu COVAX zależy nie tylko od krajów, które do niego przystępują, ale także od wypełnienia kluczowych luk w finansowaniu"

  Podkreślił, że początkowo, gdy podaż szczepionek COVID-19 będzie ograniczona, priorytetem jest zapewnienie szczepionki osobom najbardziej zagrożonym na całym świecie. Jak doprecyzował szef WHO, chodzi o pracowników ochrony zdrowia.

  Kraje, które chcą uczestniczyć w globalnym planie COVAX, mają czas do 31 sierpnia na złożenie deklaracji przystąpienia do wspólnej polityki na rzecz dostępu do szczepień. Do 18 września mają potwierdzić przystąpienia do programu i uiścić wstępne płatności do 9 października - przypomina WHO.

Użytkownicy Online

Kategorie

 • Forumowo

  Sprawy dotyczące forum, propozycje, skargi i zażalenia

 • OFFTOPIC

  Czyli wszystko co nie pasuje do innych kategorii