Ziółka na uspokojenie wg Huberta Czerniaka


  • Kozłek lekarski

  Kozłek lekarski, powszechnie znany jako waleriana, to zioło, którego kłącza, czyli podziemne łodygi, i korzeń, zwany potocznie korzeniem waleriany, są surowcami leczniczymi, od lat wykorzystywanymi zarówno w medycynie ludowej, jak i konwencjonalnej. Wykazują one przede wszystkim działanie uspokajające, dlatego znalazły zastosowanie głównie jako środek "wyciszający" organizm w stanach łagodnego napięcia nerwowego i przy trudnościach w zasypianiu na tle nerwowym. Warto jednak wiedzieć, że kozłek lekarski ma także inne właściwości lecznicze, m.in. rozkurczające, dzięki czemu można go stosować w dolegliwościach żołądkowych lub podczas bolesnych miesiączek.

  ( źródło: https://www.medonet.pl/zdrowie,kozlek-lekarski---wlasciwosci--dzialanie--wykorzystanie,artykul,1727066.html )

  • Kwiatostan głogu

  Pozytywne działanie nasercowe kwiatostanu głogu, choć prawdopodobnie było znane już w średniowieczu, to stwierdzono je dopiero na początku XX wieku. Prekursorami w stosowaniu kwiatu głogu w leczeniu byli francuscy lekarze Huchard i Reilly, którzy zalecali go chorym, którzy cierpieli z powodu dusznicy bolesnej, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i niemiarowości pracy serca. Głóg rośnie w lasach, przy drogach oraz na miedzach, ponieważ nie ma dużych wymagań glebowych. Dwuszyjkowy kwiat głogu, posiadający czerwone ukwiecenie, pozbawiony jest właściwości leczniczych, dlatego najczęściej ta odmiana sadzona jest jako ozdobna. Głóg o kwiatach białych i bladoróżowych jest najbardziej ceniony przez zielarzy i farmaceutów. Kwiaty głogu zawierają takie substancje, jak fenolokwasy, aminy, fitosterole, garbniki, witaminę C i z grupy B, pektyny i sole mineralne, ale najbardziej cenna jest duża ilość flawonoidów i procyjanidów.

  Kwiat głogu to produkt leczniczy przeznaczony dla osób skarżących się na dolegliwości sercowe na tle nerwowym oraz te związane ze schorzeniami układu krążenia. Kwiat głogu pomoże przy początkach miażdżycy i nadciśnieniu. Złagodzi także bóle reumatyczne, mięśniowe i stawowe. Dzięki właściwościom, które kwiat głogu posiada, możliwe jest, że po kilkudniowej kuracji (picie naparu 2 razy dziennie), daje widoczne efekty w postaci polepszenia samopoczucia i kondycji fizycznej.
  ( źródło: https://www.zielar.ski/kwiatostan-glogu-kwiat-glog-50g-kawon-p-875.html )

  • Ziele miłka wiosennego

  Miłek spowalnia także rytm oddechowy i zwiększa rozpiętość oddechową. Stosowany jest w przypadku lekkiej niewydolności krążeniowej, miażdżycy naczyń wieńcowych, w przewlekłych zaburzeniach pracy serca o lekkim przebiegu, dusznicy bolesnej, rozedmie, zapaleniu oskrzeli. Warto wspomnieć o tym, że miłek jest także rośliną ozdobną.

  ( źródło: https://wylecz.to/ziola/milek-wiosenny-wlasciwosci-zastosowanie-lecznicze-skutki-uboczne/ )

  Także chillout everybody 🙂


 • Jeszcze lepszy skład ma płyn o nazwie STRESOLEK, w ktorej substancjami czynnymi leku są nalewka z korzenia kozłka, intrakt z ziela melisy, nalewka z ziela serdecznika, wyciąg z kwiatów lawendy, wyciąg z szyszek chmielu.
  Można go znaleźć w dobrych aptekach 🙂


 • @KarolNJ Tak w ogole to powinno sie nazywac nie "ziola uspokajajace" a "ziola nasenne". Jak jest sie wkurwionym to nic cie nie uspokoi a tylko ucpa do tego stopnia ze bedzie sie mialo na wszystko wyjebane bo spac sie bedzie chcialo.

Użytkownicy Online

Kategorie

 • Forumowo

  Sprawy dotyczące forum, propozycje, skargi i zażalenia

 • OFFTOPIC

  Czyli wszystko co nie pasuje do innych kategorii